2 czerwca odbędzie się konferencja Fali Renowacji, na której zaprezentujemy raport pt. „Skuteczne programy wsparcia kompleksowej modernizacji energetycznej budynków”. Zaproponujemy konkretne rozwiązania dla Polski, dzięki którym można zwiększyć zarówno liczbę, jak i jakość renowacji budynków. W debatach towarzyszących konferencji wezmą udział przedstawiciele świata polityki, biznesu i eksperci z Polski i zagranicy.

Publikacja raportu zbiega się z przedstawieniem przez Komisję Europejską planu szybkiego zmniejszenia zależności do rosyjskich paliw kopalnych i przyspieszenia zielonej transformacji w ramach pakietu „Fit for 55”.

Zmniejszenie zużycia energii to jeden z jego głównych filarów. Dlatego też Komisja zaproponowała zwiększenie ambicji, jeśli chodzi o liczbę i jakość renowacji budynków, wprowadzenie zachęt fiskalnych wspierające falę renowacji, takich jak niższy VAT na energooszczędne systemy grzewcze, izolację budynków oraz ich wyposażenie techniczne, a także przeprowadzenie kampanii społecznych zachęcających do zmiany zachowań na takie, które pomogą zmniejszyć konsumpcję ropy i gazu.

Wyższy komfort życia, mniejsze rachunki.

 

Raport Fali Renowacji, który zaprezentujemy, to naturalne pogłębienie, przedłużenie zainicjowanego wcześniej tematu oraz praktyczne narzędzie do komunikacji i odpowiedniego przygotowywania programów zarówno przez administrację krajową jak i samorządową.

Skuteczne programy wsparcia kompleksowej modernizacji energetycznej budynków, to poza wyższym komfortem życia Polaków, także odpowiedź na problemy związane z bezpieczeństwem energetycznym, rosnącymi cenami energii a także wyzwaniami klimatycznymi.

Raport uwzględnia szerszy europejski kontekst, czyli m.in. rewizję Dyrektywy ws. Charakterystyki Energetycznej Budynków m.in. w zakresie propozycji zmian dot. długoterminowych strategii renowacji oraz pakiet “Fit for 55″.

Praktyczne rekomendacje raportu wynikają z analizy przykładów skutecznych programów wsparcia głębokiej modernizacji w innych krajach i ich potencjalnej adaptacji w Polsce bazującej na diagnozie luk.

Uczestnicy wydarzenia

 

W konferencji prezentujacej rekomendacje z raportu weźmie udział ok. 40 gości, w tym przedstawiciele administracji publicznej, biznesu, kluczowych dla tematu transformacji energetycznej państwa organizacji pozarządowych, a także mediów. Wystąpią m.in.:

  • Monica Frassoni – przewodnicząca European Alliance to Save Energy, była szefowa Partii Zielonych
  • Andrzej Kaźmierski – Zastępca Dyrektora, Departament Gospodarki Niskoemisyjnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii
  • Michał Kurtyka – były Minister Klimatu i Środowiska
  • Adrian Joyce – dyrektor Kampanii Renovate Europe (REC)
  • Adam Jędrzejczak – prezes firmy Danfoss Poland, członka Fali Renowacji
  • Andrzej Kielar – prezes ROCKWOOL Polska, członka Fali Renowacji
  • Karolina Loth-Babut, dyrektor zarządzająca Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE)
  • Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca Fali Renowacji
  • Aleksander Śniegocki, Instytut Reform

Data i miejsce:

2 czerwca 2022, Warszawa (stacjonarnie)

Cambridge Innovation Center, Varso, ul. Chmielna 73

Kontakt dla mediów:

justyna.glusman@falarenowacji.com

+48 784 445 548