Skip to main content

Podsumowanie konferencji rocznej Fali Renowacji – 2024 21 czerwca 2024

EPBD wydarzenie

Roczną konferencję Stowarzyszenia Fala Renowacji (19 czerwca 2024) zorganizowaliśmy w ramach międzynarodowego projektu EPBD.wise zapraszając na nią także Prezesów Firm zrzeszonych w Reno CEE – Zrzeszenia branżowego na rzecz efektywnych budynków. 

 

Wydarzenie otworzyła Sekretarz Stanu z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urszula Zielińska podkreślając:

 

Budynki konsumują średnio 40 proc energii i są źródłem ponad 1/3 gazów cieplarnianych wypuszczonych do atmosfery. Musimy jednak wyremontować nasze budynki nie tylko ze względów środowiskowych, ale przede wszystkim społecznych, aby zlikwidować ubóstwo energetyczne w naszym kraju.

 

 

Głos administracji publicznej wybrzmiał także podczas panelu „Jakie rozwiązania administracyjne, legislacyjne i finansowe pozwolą na efektywne wdrożenie Dyrektywy EPBD w Polsce”, w którym poza Wiceprezesem NFOŚiGW, Robertem Gajdą  wypowiadali się także Przemysław Perczyński z MRiT czy posłanka Gabriela Lenartowicz. Głos organizacji pozarządowych i eksperckich wybrzmiał dzięki obecności Wiceprezeski Instytu Reform, Zofii Wetmańskiej, która wspomniała, że „jesteśmy jednym z niewielu państw, w których straszymy wyremontowanym budynkiem”

 

Wiceprezes Gajda podkreślił, że „Nie ma w dyrektywie EPBD czegoś takiego, jak kara za brak modernizacji budynku” i dodał, „Jeśli chodzi o program Czyste Powietrze, będą zabezpieczone nowe środki, nastąpi przyspieszenie w procedurach, a lista zielonych materiałów (ZUM) wesprze mieszkańców, aby zapobiec rachunkom grozy.”

 

Z kolei posłanka Lenartowicz dodała, że „Przez dyrektywę EPBD Unia Europejska dostarcza nam przepisu na to, jak sprawić, że dom, w którym mieszkamy będzie przyjazny zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia. W UE zadbaliśmy o standardy, dzięki którym nie będziemy inwestować w wampiry energetyczne, a każdy kraj dostosuje te przepisy w taki sposób, aby pasowały do warunków, które w nim panują.

 

 

Podczas drugiego panelu prezesi Firm członkowskich Fali Renowacji tj. Daikin, Danfoss, Knauf Insulation, ROCKWOOL, Signify i Velux odnieśli się do tematu możliwości i warunków zwiększenia mocy wytwórczych przez sektor przedsiębiorstw. W tym panelu rozmawiano o priorytetach, jak biznes może pozostać konkurencyjny a także o zielonych technologiach i produktach najwyższej jakości. 

 

 

W części prezentacyjnej przedstawiciele DG ENER Komisji Europejskiej, Mathilde Leroy i Julien Tami przedstawili po krótce nowe zapisy zrewidowanej EPBD i odpowiedzieli na kilka pytań publiczności dot. m.in. wytycznych dla nowych budynków, problemów z danymi dot. rzeczywistego stanu budynków czy oszacowania kosztów niezbędnych do renowacji. Justyna Glusma, Dyrektor Zarządzająca Fali Renowacji przedstawiła wyzwania stojące przed Polską na drodze do skutecznego wdrożenia Dyrektywy. Z kolei Rose Hartwig-Peillon, Renovate Europe Campaign/Efficient Buildings Europe przedstawiła projekt EPBD.wise, który ma wzmacniać państwa członkowskie we wdrażaniu Dyrektywy, co zostało również wsparte konkretnymi przykładami z innych państw członkowskich przedstawionymi przez Francescę Conselvan z e-think.

 

 

Na koniec wydarzenia zainteresowani uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach nt. Krajowych Planów Renowacji Budynków, świadectw energetycznych, czy Minimalnych Standardów Energetycznych dla budynków. Wnioski z tych dyskusji przydadzą się w działaniach planowanych w projekcie EPBD.wise. W najbliższym czasie ukończony zostanie raport przedstawiający najlepsze praktyki i identyfikujący potrzeby w zakresie polityk powiązanych z procesem wdrażania Dyrektywy EPBD.

 

EPBD wydarzenie

Działamy w zakresie

Rekomendacje

Współpraca

Raporty

Edukacja

Aktualności

Zobacz wszystkie

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Zobacz wszystkie

Nasi członkowie

O nas

Jesteśmy międzysektorową grupą ekspercką zajmującą się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków