Skip to main content

Podsumowanie warsztatów dla JST – 28.11.2024 (Jasło) 6 grudnia 2024

termomodernizacja wydarzenie

Wydarzenie rozpoczęliśmy od wypracowania w grupach listy proponowanych działań modernizacyjnych dla konkretnych budynków (różnych typów) należących do gmin, których przedstawiciele brali udział w warsztatach. Następnie, w ramach wstępu kontekstowego Jan Ruszkowski ze Stowarzyszenia Fala Renowacji przedstawił harmonogram wdrażania poszczególnych zapisów Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD). Budynki publiczne mają być poddane renowacji wcześniej niż pozostały zasób budynków niemieszkalnych.  

 

W kontekście powyższego, warto pamiętać, że to najlepsze rezultaty przynosi modernizacja energetyczna w podejściu kompleksowym. Oprócz eliminacji strat energii przez przegrody zewnętrzne, powinna ona także uwzględniać poprawę efektywności energetycznej systemów technicznych budynków, tj. ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, c.w.u. i wentylacji, dzięki zastosowaniu rozwiązań cyfrowych, modernizacji instalacji oraz wymianie źródeł ciepła na wydajne i nieemisyjne.  

 

Poszczególne technologie i możliwe rozwiązania zostały przedstawione przez ekspertów z Firm Członkowskich i DAEŚ. W sposób przystępny i praktyczny pokazano wielowymiarowe korzyści, w tym oszczędności finansowe, możliwe do osiągnięcia dzięki modernizacji poszczególnych technologii budynkowych. Eksperci przeanalizowali również trudności napotykane w procesach modernizacji energetycznej i sposobami ich rozwiązania oraz nad tzw. „gorącymi” tematami tj. instalacjami PV, systemami technicznymi budynków czy ponownymi renowacjami.   

 

Organizatorzy warsztatów – FR i DAEŚ – zaprezentowali też aktualną rynkową ofertę finansowania modernizacji. Analizę dostępnego finansowania wykonano dla kilku budynków i dostępnych obecnie źródeł. Oferta finansowa BGK została szczegółowo rozwinięta przez Tomasza Makowskiego – Specjalistę z, Departamentu Funduszy Mieszkaniowych, BGK. W kontekście finansowania warto pamiętać o uruchomieniu naborów na finansowanie działań modernizacyjnych w samorządach m.in. z KPO, czy programów FEnIKS. Trwają również prace nad Społecznym Planem Klimatycznym, który ma zapewnić pomoc m.in. dla gmin w kwestii renowacji budynków mieszkalnych dla osób szczególnie zagrożonych ubóstwem energetycznym.  

 

Wnioski, które pojawiły się podczas warsztatów to m.in. ogromna potrzebna merytorycznej i praktycznej edukacji w zakresie kompleksowej modernizacji energetycznej. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów, edukacja taka powinna stanowić element zintegrowanego systemu wsparcia (np. one-stop-shop), które pomogłoby: 

  • zidentyfikować potrzeby modernizacyjne,  
  • zaproponować odpowiednie działania modernizacyjne, dzięki którym osiągnie się najlepsze efekty energetyczne, a co za tym idzie też oszczędności
  • zidentyfikować i pomóc w pozyskaniu finansowania zewnętrznego 

W tym kontekście niezwykle ważne jest także promowanie modelowych przykładów modernizacji energetycznych budynków różnych typów. W tym celu, Fala Renowacji po raz drugi przypomniała o organizowanym już po raz drugi konkursie na modelową renowację energetyczną budynków różnych typów – RenOwacja2025.

termomodernizacja wydarzenie

Działamy w zakresie

Rekomendacje

Współpraca

Raporty

Edukacja

Aktualności

Zobacz wszystkie

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Zobacz wszystkie

Nasi członkowie

O nas

Jesteśmy międzysektorową grupą ekspercką zajmującą się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków