Skip to main content

Spotkanie dot. zdrowych budynków 12 listopada 2024

wydarzenie

8 listopada w niezwykłym, odnowionym budynku hotelowo-konferencyjnym (Stalowa 52, w Warszawie) Stowarzyszenie Fala Renowacji zorganizowała inauguracja tegorocznej edycji raportu „Barometr Zdrowych Budynków 2024”, przygotowanego przez Buildings Performance Institute Europe (BPIE) – wiodący, niezależny ośrodek ekspercki w zakresie charakterystyki energetycznej budynków – we współpracy z firmą VELUX.

 

Inauguracji raportu towarzyszył panel ekspercki pt. Zdrowe budynki jako istotny element transformacji sektora budynkowego, w którym przedstawiciele sektora publicznego, pozarządowego, nauki i firm z branży budynkowej dyskutowali nad barierami, synergiami oraz możliwościami legislacyjnego i finansowego wsparcia poprawy zdrowia budynków (nowych i modernizowanych) w warunkach nabierającej tempa transformacji energetycznej.

 

W pierwszej części wydarzenia główne założenia raportu oraz wnioski z niego płynące zaprezentował jego recenzent – Paweł Wargocki, profesor z Departamentu Inżynierii Środowiskowej i Surowcowej  Duńskiego Uniwersytetu Technicznego (DTU).

 

W Europie ludzie spędzają średnio aż 90% swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach, a mimo to skupienie się na zdrowiu naszych budynków i ich użytkowników było jak dotąd niewystarczające.  Wedle badań Polacy skarzą się na brak światła dziennego, zawilgocone mieszkania, nadmierny hałas, a także często brak finansowych możliwości wystarczającego dogrzania wszystkich pomieszczeń. Zagrożenia te wpisują się w syndrom chorego budynku.

 

Uwagę publiczności zwróciły przede wszystkim zidentyfikowane rekomendacje polityczne:

Raport jest do pobrania pod linkiem.

W panelu dyskusyjnym moderowanym przez Dyrektora Zarządzającego Fali Renowacji, Jana Ruszkowskiego udział wzięli przedstawiciele sektora publicznego (Katarzyna Jastrzemska, NFOŚiGW; Przemysław Perczyński z MRiT), stowarzyszeń eksperckich (Dorota Bartosz, PLGBC), firm, a zarazem inicjatora spotkania (Aleksandra Stępniak, VELUX Polska) i środowiska akademickiego (Paweł Wargocki, DTU).

Wątkami, które dominowały w dyskusji były:

  • Pilna potrzeba zwiększenia krajowego tempa renowacji budynków o rząd wielkości (obecny wskaźnik głębokiej modernizacji w UE na poziomie 0,2 proc. a zalecenia do jego wartości to 3 proc. modernizacji rocznie)
  • Konieczność współpracy między różnymi interesariuszami, zarówno międzyresortowej (klimat i środowisko, rozwój i technologia, zdrowie) jak i międzysektorowej
  • Potrzebę doskonalenia i promocji istniejących certyfikatów dla budynków, zarówno wśród przedsiębiorstw jak i samorządów (np. Warszawski Standard Zielonego Budynku)
  • Niedostateczny zasób i dostęp do danych dotyczących budynków
  • Brak wiedzy i świadomości w zakresie środowiska wewnętrznego budynków
  • Konieczność agregacji mechanizmów wsparcia, łączenia środków publicznych i prywatnych oraz priorytetowego traktowania efektywności kosztowej narzędzi wspierających renowację budynków

Modernizacja budynku to tak duże – czasochłonne i trudne organizacyjnie – przedsięwzięcie, że zdrowy rozsądek nakazuje, by była jak najbardziej kompleksowa i realizowała więcej niż tylko jeden cel. Nie warto się skupiać jedynie na wygodzie lub poprawie jakości powietrza – przez samą wymianę kotła – ani nawet na samej poprawie efektywności energetycznej – przez ocieplenie bryły budynku. Jeśli modernizując np. szkołę gmina „zaoszczędzi” na właściwej wentylacji, to w budynku owszem będzie ciepło, ale jednocześnie wysoki poziom CO2 (czyli potoczna duchota) wymiernie obniży u dzieci zdolność uczenia. W ten sposób inwestor może niechcący upośledzić główną funkcję budynku! Dlatego nie można tracić z oczu, jak ważna jest jakość klimatu wewnętrznego, czyli zdrowie budynku i jego użytkowników.

Jan Ruszkowski Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji

wydarzenie

Działamy w zakresie

Rekomendacje

Współpraca

Raporty

Edukacja

Aktualności

Zobacz wszystkie

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Zobacz wszystkie

Nasi członkowie

O nas

Jesteśmy międzysektorową grupą ekspercką zajmującą się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków