Dostępność środków finansowych na modernizację energetyczną budynków nie wystarczy, by działania renowacyjne były skuteczne.

Bardzo ważne jest doradztwo i odpowiednie wsparcie właścicieli budynków, by sięgnęli po dostępne wsparcie. Rewizja Dyrektywy EPBD zaprezentowana przez Komisję Europejską w grudniu 2021 roku wskazuje, że rozwiązaniem barier informacyjno-promocyjno-edukacyjnych dla renowacji budynków mogą być rozwiązania pod nazwą „one-stop-shop” czyli kompleksowej obsługi inwestora.

Pomysł ten pojawia się w Długoterminowej Strategii Renowacji, w której po więcej informacji jesteśmy odsyłani do sprawozdania Drugiego Okrągłego Stołu Dotyczącego finansowania efektywności energetycznej w Polsce.

Inicjatywy Fala Renowacji włącza się w webinar One-Stop-Shops: Maximising their potential to accelerate energy renovation organizowany przez Renovate Europe Campaign, której Krajowym Partnerem Wspierającym jesteśmy. Odbędzie się on, w poniedziałek, 21 marca w godz. 11.3o-13.oo. W trakcie spotkania online partnerzy z Łotwy, Wegier i Irlandii podzielą się swoimi doświadczeniami. Polskę poza Dyrektor Zarządzającą Fali Renowacji, Justyną Glusman, będzie reprezentował Jacek Kisiel, Zastępca Dyrektora Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Urząd m.st. Warszawy.

Więcej informacji i link do rejestracji dostępny tutaj.

 

W temacie one-stop-shopów polecamy również artykuł Euractiv https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/eu-countries-to-set-up-one-stop-shops-to-help-homeowners-renovate/