W oczekiwaniu na finał rozmów Komisji, Parlamentu i Rady UE tzw. trilogów, które określą kształt przyszłej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków EPBD, zachęcamy do zapoznania się z wynikami dwóch ciekawych badań na temat kosztów i korzyści z modernizacji energetycznej budynków.

Z najnowszego badania Guidehouse wynika, że inwestycja w renowację budynków o najgorszych parametrach energetycznych pozwoli Polsce zaoszczędzić aż 66 miliardów EUR na kosztach energii.

Nawet jeśli uwzględnimy koszty takiego przedsięwzięcia, które szacuje się na 47 miliardów EUR, realne korzyści netto wyniosą aż 19 miliardów EUR!

Z kolei w badaniu przeprowadzonym przez firmę badawczą Savanta Polki i Polacy wskazali, że już dziś muszą dokonywać wyrzeczeń z powodu rosnących rachunków za ciepło i energię elektryczną. 58% pytanych wskazała na konieczność ograniczenia wydatków na żywność, 55% na opiekę zdrowotną, a 47% rodziców ograniczyło wydatki na dzieci.

Oba badania pokazują na realne potrzeby i problemy, z którymi zmierzyć muszą się mieszkanki i mieszkańcy Polski, ale z drugiej strony, że istnieją skuteczne odpowiedzi na te wyzwania.

Według Justyny Glusman, Dyrektor Zarządzającej Fali Renowacji,

“Polacy oczekują chcą długoterminowych działań mających na celu obniżenie rachunków za ogrzewanie i energię. Badanie potwierdza, że jest to również ekonomicznie uzasadnione dla państwa. Korzyści z modernizacji naszych domów są znacznie przewyższają większe niż koszty”.

I rzeczywiście, w badaniu Savanty widać też, że coraz więcej osób oczekuje od następnego rządu wdrożenia długoterminowych mechanizmów wsparcia, a nie jedynie działań doraźnych. 46% pytanych chciałoby, aby przyszły rząd wspierał renowację domów pod kątem efektywności energetycznej skierowanej na obniżenie rachunków za ciepło i prąd. Dla porównania, tylko 17% uważa, że rząd powinien dotować ich rachunki w perspektywie krótkoterminowej.

Aleksandra Krugły z Habitat for Humanity Poland dodaje:

„Nasze domy wymagają modernizacji. Musimy zapewnić większą stabilność w dłuższej perspektywie, a renowacja najmniej energooszczędnych budynków jest jednym  z najważniejszych rozwiązań, które ochronią ludzi w przyszłości”.

Alicja Piekarz, ekspertka z Polska Zielona Sieć z kolei podkreśla, że

„Renowacja najmniej efektywnych energetycznie budynków, zaprojektowana i przeprowadzona z dbałością o wszystkie grupy społeczne, w szczególności grupy wrażliwe, to szansa na znaczne obniżenie rachunków za energię w dalszej perspektywie. Potrzebujemy przemyślanej i skoordynowanej polityki, aby każdy mógł skorzystać z korzyści energetycznych, jakie przyniosłaby fala renowacji w Polsce”.

Link do publikacji PAP podsumowującej badania