Skip to main content

Ważny czas dla budynków i Fali Renowacji 3 listopada 2024

Członkowie EPBD

Druga połowa 2024 r. to intensywny czas pracy nad strategicznymi  dokumentami, które przez najbliższe lata będą wyznaczać kierunek polskiej polityki. Konsultacjom poddano  m.in. Koncepcję Rozwoju Kraju 2025 (KRK2050) i aktualizowany Krajowy Plan Energii i Klimatu (aKPEiK),  trwają również prace nad nowymi dokumentami.

 

W związku z przyjętą na wiosnę przez Unię Europejską zrewidowaną Dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) polski rząd rozpoczął również prace nad Krajowym Planem Renowacji Budynków (KPRB), który ma być podstawowym dokumentem umożliwiającym skuteczne wdrożenie poszczególnych zapisów EPBD w krajach członkowskich. Dokument ten ma być systematycznie aktualizowany i jego kolejna wersja ma stanowić część następnej aktualizacji KPEiK. Ta integracja strategii dot. budynków w szerszym dokumencie strategicznym dot. energii i klimatu pokazuje jak silne jest powiązanie między sektorem budynkowym i zagadnieniami energetyczno-klimatycznymi. Wyraźnie widać tę zależność, gdy spojrzy się na dane – budynki w UE odpowiadają za zużycie ok. 40% energii i emisje 36% CO2.  Poprawa efektywności energetycznej budynków w sposób kompleksowy przyczyni się do zmniejszenia tych wartości, a co więcej związana będzie również z innymi pozytywnymi efektami dla gospodarki i dla mieszkańców (zdrowie, komfort, zmniejszenie problemu ubóstwa energetycznego).

 

Z kwestiami społecznymi wiąże się kolejny ważny dokument, nad którym prace ruszyły już w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), czyli Społeczny Plan Klimatyczny, w ramach którego w latach 2026-2032 dla sektora budynkowego w Polsce przeznaczonych ma być 5,15 mld EUR.  Środki te sfinansują m.in.  programy wsparcia na rzecz renowacji budynków dla osób borykających się z problemem ubóstwa energetycznego. . Warto wspomnieć, że Polska będzie największym beneficjentem Funduszu – uzyska 11,4 mld euro (18% całości). Państwa członkowskie mogą i powinny wykorzystać dostępne dla nich środki na wsparcie modernizacji energetycznej budynków,  dostępu do przystępnych cenowo energooszczędnych mieszkań, obniżania emisyjności ogrzewania i chłodzenia budynków, a także na działania w zakresie podnoszenia świadomości i udzielania porad dotyczących racjonalnych pod względem kosztów środków i inwestycji.

 

Pierwsza połowa 2025 r. to również czas Prezydencji Polski w Radzie Europy, dla której już teraz wśród priorytetów wymieniane są kwestie łagodzenia zmian klimatu czy bezpieczeństwa energetycznego, a wątek pierwszeństwa efektywności energetycznej jest świadomie używany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Kluczowe jest, by zasada Energy Efficiency First będąca jedną z wytycznych w UE  była podstawą praktycznych działań również na poziomie krajów.

 

Jako Stowarzyszenie Fala Renowacji (FR), którego misją jest skuteczne działanie na rzecz osiągnięcia rocznie poziomu minimum 3% renowacji budynków w Polsce połączone ze wzrostem udziału kompleksowych, głębokich renowacji dostrzegamy jak istotne zmiany dokonują się obecnie i będą wdrażane przez kolejne lata. Cieszymy się, tym bardziej, że od początku listopada br FR ma nowego Dyrektora Zarządzającego – Jana Ruszkowskiego, który będzie kontynuował wypracowaną już współpracę z odpowiednimi resortami, w szczególności MRiT, MKiŚ i MFiPR, a także NFOŚiGW oraz stroną społeczną i organizacjami eksperckimi i sektorowymi. Dotychczasowa droga zawodowa oraz doświadczenie Jana Ruszkowskiego na pewno pomogą w skutecznych działaniach.

 

„We wszelkiego rodzaju budynkach – domach, szkołach czy biurach – spędzamy średnio 90% naszego życia. Pamiętajmy, że korzyści płynące z kompleksowej poprawy ich efektywności energetycznej nie ograniczają się do tylko (i aż) do unikania „rachunków grozy” przed właścicieli czy najemców. Warto dostrzec, że w szerszej perspektywie to również większe bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie od importu paliw kopalnych, mniejsza wrażliwość na zmiany cen energii, nowe stabilne i „zielone” miejsca pracy, ale także korzyści środowiskowe, makroekonomiczne i zdrowotne dzięki poprawie jakości powietrza zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków” – podkreśla Jan Ruszkowski, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.

 

Biogram:

Jan Ruszkowski, specjalista ochrony środowiska, z bogatym doświadczeniem w zakresie transformacji energetycznej, PR i public affairs zdobywanym w sektorze prywatnym, publicznym i pozarządowym. Absolwent Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska (UW), Public Relations (ALK) oraz Energetyki Odnawialnej Dla Biznesu (IEO/Politechnika Warszawska).

Od 20 lat zajmuje się rzecznictwem i komunikacją – tłumaczy zależności i łączy kropki na mapie transformacji energetycznej, ochrony środowiska i klimatu, w szczególności w obszarze efektywności energetycznej, jakości powietrza, zrównoważonego transportu, i energetyki odnawialnej.

Przez ostatnie lata pracował na stanowisku eksperta w Departamencie Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan, gdzie rozwijał międzysektorowy dialog wokół transformacji energetycznej i koordynował prace rad eksperckich: Rady ds. Czystego Powietrza oraz Rady OZE.

Prywatnie wielbiciel rowerów i wszelkich form rekreacji wodnej: pływania, żeglarstwa, nurkowania, kanu itd.

 

Członkowie EPBD

Działamy w zakresie

Rekomendacje

Współpraca

Raporty

Edukacja

Aktualności

Zobacz wszystkie

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Zobacz wszystkie

Nasi członkowie

O nas

Jesteśmy międzysektorową grupą ekspercką zajmującą się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków