Druga połowa 2024 r. to intensywny czas pracy nad strategicznymi dokumentami, które przez najbliższe lata będą wyznaczać kierunek polskiej polityki. Konsultacjom poddano m.in. Koncepcję Rozwoju Kraju 2025 (KRK2050) i aktualizowany Krajowy Plan Energii i Klimatu (aKPEiK), trwają również prace nad nowymi dokumentami.
W związku z przyjętą na wiosnę przez Unię Europejską zrewidowaną Dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) polski rząd rozpoczął również prace nad Krajowym Planem Renowacji Budynków (KPRB), który ma być podstawowym dokumentem umożliwiającym skuteczne wdrożenie poszczególnych zapisów EPBD w krajach członkowskich. Dokument ten ma być systematycznie aktualizowany i jego kolejna wersja ma stanowić część następnej aktualizacji KPEiK. Ta integracja strategii dot. budynków w szerszym dokumencie strategicznym dot. energii i klimatu pokazuje jak silne jest powiązanie między sektorem budynkowym i zagadnieniami energetyczno-klimatycznymi. Wyraźnie widać tę zależność, gdy spojrzy się na dane – budynki w UE odpowiadają za zużycie ok. 40% energii i emisje 36% CO2. Poprawa efektywności energetycznej budynków w sposób kompleksowy przyczyni się do zmniejszenia tych wartości, a co więcej związana będzie również z innymi pozytywnymi efektami dla gospodarki i dla mieszkańców (zdrowie, komfort, zmniejszenie problemu ubóstwa energetycznego).
Z kwestiami społecznymi wiąże się kolejny ważny dokument, nad którym prace ruszyły już w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), czyli Społeczny Plan Klimatyczny, w ramach którego w latach 2026-2032 dla sektora budynkowego w Polsce przeznaczonych ma być 5,15 mld EUR. Środki te sfinansują m.in. programy wsparcia na rzecz renowacji budynków dla osób borykających się z problemem ubóstwa energetycznego. . Warto wspomnieć, że Polska będzie największym beneficjentem Funduszu – uzyska 11,4 mld euro (18% całości). Państwa członkowskie mogą i powinny wykorzystać dostępne dla nich środki na wsparcie modernizacji energetycznej budynków, dostępu do przystępnych cenowo energooszczędnych mieszkań, obniżania emisyjności ogrzewania i chłodzenia budynków, a także na działania w zakresie podnoszenia świadomości i udzielania porad dotyczących racjonalnych pod względem kosztów środków i inwestycji.
Pierwsza połowa 2025 r. to również czas Prezydencji Polski w Radzie Europy, dla której już teraz wśród priorytetów wymieniane są kwestie łagodzenia zmian klimatu czy bezpieczeństwa energetycznego, a wątek pierwszeństwa efektywności energetycznej jest świadomie używany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Kluczowe jest, by zasada Energy Efficiency First będąca jedną z wytycznych w UE była podstawą praktycznych działań również na poziomie krajów.
Jako Stowarzyszenie Fala Renowacji (FR), którego misją jest skuteczne działanie na rzecz osiągnięcia rocznie poziomu minimum 3% renowacji budynków w Polsce połączone ze wzrostem udziału kompleksowych, głębokich renowacji dostrzegamy jak istotne zmiany dokonują się obecnie i będą wdrażane przez kolejne lata. Cieszymy się, tym bardziej, że od początku listopada br FR ma nowego Dyrektora Zarządzającego – Jana Ruszkowskiego, który będzie kontynuował wypracowaną już współpracę z odpowiednimi resortami, w szczególności MRiT, MKiŚ i MFiPR, a także NFOŚiGW oraz stroną społeczną i organizacjami eksperckimi i sektorowymi. Dotychczasowa droga zawodowa oraz doświadczenie Jana Ruszkowskiego na pewno pomogą w skutecznych działaniach.
„We wszelkiego rodzaju budynkach – domach, szkołach czy biurach – spędzamy średnio 90% naszego życia. Pamiętajmy, że korzyści płynące z kompleksowej poprawy ich efektywności energetycznej nie ograniczają się do tylko (i aż) do unikania „rachunków grozy” przed właścicieli czy najemców. Warto dostrzec, że w szerszej perspektywie to również większe bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie od importu paliw kopalnych, mniejsza wrażliwość na zmiany cen energii, nowe stabilne i „zielone” miejsca pracy, ale także korzyści środowiskowe, makroekonomiczne i zdrowotne dzięki poprawie jakości powietrza zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków” – podkreśla Jan Ruszkowski, Dyrektor Zarządzający Stowarzyszenia Fala Renowacji.
Biogram:
Jan Ruszkowski, specjalista ochrony środowiska, z bogatym doświadczeniem w zakresie transformacji energetycznej, PR i public affairs zdobywanym w sektorze prywatnym, publicznym i pozarządowym. Absolwent Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska (UW), Public Relations (ALK) oraz Energetyki Odnawialnej Dla Biznesu (IEO/Politechnika Warszawska).
Od 20 lat zajmuje się rzecznictwem i komunikacją – tłumaczy zależności i łączy kropki na mapie transformacji energetycznej, ochrony środowiska i klimatu, w szczególności w obszarze efektywności energetycznej, jakości powietrza, zrównoważonego transportu, i energetyki odnawialnej.
Przez ostatnie lata pracował na stanowisku eksperta w Departamencie Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan, gdzie rozwijał międzysektorowy dialog wokół transformacji energetycznej i koordynował prace rad eksperckich: Rady ds. Czystego Powietrza oraz Rady OZE.
Prywatnie wielbiciel rowerów i wszelkich form rekreacji wodnej: pływania, żeglarstwa, nurkowania, kanu itd.