Skip to main content

Centra Efektywności Energetycznej, czyli One-Stop-Shops 26 października 2023

EPBD wsparcie techniczne

Podczas konferencji rocznej Fali Renowacji w czerwcu 2023 przedstawiono także po raz pierwszy w Polsce pomysł stworzenia Centrów Efektywności Energetycznej, tzw. One-Stop-Shop’ów.

 

Pomocą dla właścicieli i zarządców budynków w przeprowadzeniu wymaganych przez Unię modernizacji, mogą okazać się Centra Efektywności Energetycznej (One-Stop-Shopy). Fala Renowacji zaprezentowała, jak mogłyby działać w Polsce.

 

Zgodnie z propozycją FR, wzorowaną na doświadczeniach europejskich, system składałby się z dwóch elementów: platformy internetowej oraz sieci punktów obsługi, docelowo w każdym powiecie. Będzie to miejsce, w którym zainteresowani renowacją zostaną obsłużeni od początku do końca procesu, bez potrzeby sięgania po inne źródła informacji czy wsparcia.

 

Punkty takie dostarczą kompleksowych informacji prawnych, technicznych finansowych i organizacyjnych na temat m.in.: izolacji termicznej, modernizacji ogrzewania, wymiany drzwi i okien, wykorzystania OZE. Zapewnią także dostęp do wszystkich niezbędnych specjalistów przeprowadzających remont, bazy najlepszych rozwiązań, informacji o możliwości uzyskania wsparcia finansowego inwestycji w ramach programów publicznych.

 

Cele postawione w Europejskim Zielonym Ładzie oraz Fit for 55 wymagają skutecznego przeprowadzenia obywateli, przedsiębiorców i podmioty publiczne przez proces kompleksowej głębokiej renowacji budynków. Jednym ze sposobów na dostarczenie informacji z różnych dziedzin, połączenie aktorów z różnych branż oraz zapewnienie finansowania renowacji jest właśnie koncepcja OSS (One-Stop-Shops). Projekt nowelizacji dyrektywy budynkowej EPBD zakłada okresowe raportowanie państw członkowskich z działalności OSS oraz form wsparcia publicznego dla nich.

Model-OSS-dla-Polski_pazdziernik_2023.pdf

- Dzięki sieci One-Stop-Shopów mieszkańcy otrzymają realne wsparcie w przeprowadzeniu całkowitej modernizacji swoich mieszkań i domów. Podnosząc ich klasę energetyczną, obniżą swoje rachunki za prąd i ogrzewanie, poprawią komfort życie, zwiększą wartości nieruchomości.

Justyna Glusman, dyrektorka zarządzająca Fali Renowacji.

- NFOŚ już teraz realizuje cały szereg programów, które pomagają Polsce przebrnąć przez proces transformacji tak, byśmy mogli czuć się bezpieczni energetycznie. Flagowym programem jest kolejna edycja „Czystego powietrza, w ramach które można m.in. ocieplić dom czy wymienić ogrzewanie. Bierze w nim udział obecnie 86 proc. Polskich gmin, naszą ambicją jest osiągnąć 100 proc.

wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Paweł Mirowski.

EPBD wsparcie techniczne

Działamy w zakresie

Rekomendacje

Współpraca

Raporty

Edukacja

Aktualności

Zobacz wszystkie

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Zobacz wszystkie

Nasi członkowie

O nas

Jesteśmy międzysektorową grupą ekspercką zajmującą się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków