W Stowarzyszeniu Fala Renowacji zaangażowani jesteśmy w prace w ramach międzynarodowego zespołu nad projektem epbd.wise, którego celem jest wsparcie państw członkowskich w skutecznym wdrażaniu EPBD.
W trakcie trwania projektu (lata 2024-2026) będziemy rozmawiać z przedstawicielami rządu – Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz z reprezentantami samorządów terytorialnych – o największych wyzwaniach związanych z perspektywą wdrożenia dyrektywy EPBD, a także o tym, jak je pokonać i jakie działania administracji publicznej są w tym kontekście priorytetowe.
W tych zadaniach będą nas wspierać naukowcy i eksperci z:
- Technische Universität Wien (TU Wien) – rola Koordynatora
- ADENE – Agência para a Energia Portugal
- BPIE
- e-think
- EuroACE
- The Italian National Agency for New Technologies, Energy and Sustainable Economic Development (ENEA)
- SERA global
Do przeprowadzenia analiz wykorzystamy wiedzę, którą zgromadziliśmy m.in. podczas prac grupy roboczej ds. efektywności energetycznej, w ramach której współpracowaliśmy przez cały 2023 rok z kilkunastoma organizacjami pozarządowymi i eksperckimi specjalizującymi się w tematyce polityki klimatycznej i ochrony środowiska, a także przedstawicielami sektora finansowego.
Co to jest EPBD.wise?
Niedługo po osiągnięciu przez instytucje Unii Europejskiej nowego porozumienia dotyczącego dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), EPBD.wise skorzysta z okazji, aby zmaksymalizować wpływ europejskiej polityki dotyczącej budynków, na urzeczywistnienie celów klimatycznych.
Przez okres trzech lat partnerzy projektu będą współpracować z władzami publicznymi (takimi jak gminy, agencje energetyczne itp.) w sześciu krajach europejskich (Bułgaria, Grecja, Węgry, Polska, Rumunia i Ukraina) w celu zaprojektowania, wdrożenia i oceny kluczowych przepisów, które zdecydowanie skierują kraje europejskie na właściwą ścieżkę dekarbonizacji zasobów budowlanych.
Zaczynając od powyższych sześciu krajów docelowych, EPBD.wise będzie:
- Wspierać władze w projektowaniu, wdrażaniu i ocenie nowych lub wzmocnionych środków w ramach rewizji EPBD, w tym nowej normy dotyczącej budynków o zerowej emisji, krajowych planów renowacji budynków, paszportów renowacji budynków, świadectw charakterystyki energetycznej i minimalnych norm charakterystyki energetycznej w całej Europie.
- tworzyć możliwy do powielenia model wspierający powszechne wdrażanie tych środków w całej Europie.
- Opracowywać wytyczne dotyczące projektowania nowych polityk i instrumentów, pomiaru ich efektywności (monitorowanie, raportowanie i ocena polityki) oraz dostosowywania do potrzeb i celów UE i krajowych.
EPBD.wise to projekt finansowany przez UE w ramach programu LIFE i realizowany w latach 2023–2026.
Poza Falą Renowacji w Polsce partnerzy projektu z innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej to:
- Bułgaria: EnEffect and BACIW
- Grecja: INZEB
- Węgry: ÉMI Nonprofit Kft
- Rumunia: ROENEF
- Ukraina: Housing and Municipal Reform Support Centre (HMRSC)
Krajowy Plan Renowacji Budynków (National Building Renovation Plan- NBRP)
Świadectwa energetyczne budynków (Energy Performance Certificates - EPCs)
Minimalne standardy energetyczne budynków (Minimum Energy Performance Standards - MEPS)