Skip to main content

EPBD przegłosowana przez UE 19 kwietnia 2024

EPBD

12 kwietnia Rada Europejska przyjęła znowelizowaną dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków (tzw. EPBD).

 

Dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków nie tylko zmniejszymy emisje gazów cieplarnianych z sektora, ale skutecznie zaadresujemy ważne problemy społeczne, takie jak ubóstwo energetyczne, oraz gospodarcze i polityczne – zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i uniezależniając gospodarkę od importu paliw kopalnych.

 

Ponadto:

  • obniżymy rachunki za ogrzewanie i prąd
  • poprawimy jakość powietrza likwidując tzw niską emisję z budynków
  • zwiększymy komfort życia w budynkach, co przełoży się na poprawę zdrowia ich mieszkańców

 

Wdrożenie dyrektywy przełoży się także na powstanie tysięcy miejsc pracy, rozwój nowych umiejętności u pracowników i wzrost innowacyjności.

 

 

Ogromna praca przed rządami państw członkowskich nad wdrożeniem programu modernizacji energetycznej budynków, ale w końcu jest szansa na to, że zamiast przepalać setki milionów złotych w dopłatach do paliw kopalnych zaczniemy stopniowo, ale trwale rozwiązywać strukturalne problemy związane ze złą kondycją większości budynków w Polsce i wysokimi kosztami ich utrzymania.

 

Cieszymy się, że będziemy mogli wspomagać polski rząd pracy implementacyjnej w ramach międzynarodowego projektu epbd.wise finansowanego ze środków LIFE, w którym bierzemy udział.

 

Nowe narzędzia wsparcia i dedykowane środki z funduszy unijnych na finansowanie renowacji budynków są szansą, której nie możemy zaprzepaścić.

 

Więcej informacji w poprzednim wpisie o przegłosowaniu rewizji EPBD przez Parlament Europejski.

EPBD
Dyrektywa EPBD to m.in.:

niższe rachunki za ogrzewanie i prąd

lepsze powietrze

wyższy komfort mieszkańców

Działamy w zakresie

Rekomendacje

Współpraca

Raporty

Edukacja

Aktualności

Zobacz wszystkie

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi działaniami a także z wydarzeniami z zakresu efektywności energetycznej w budynkach oraz z ciekawymi raportami czy publikacjami. 

Zobacz wszystkie

Nasi członkowie

O nas

Jesteśmy międzysektorową grupą ekspercką zajmującą się zagadnieniami związanymi z efektywnością energetyczną budynków