12 kwietnia Rada Europejska przyjęła znowelizowaną dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków (tzw. EPBD).
Dzięki poprawie efektywności energetycznej budynków nie tylko zmniejszymy emisje gazów cieplarnianych z sektora, ale skutecznie zaadresujemy ważne problemy społeczne, takie jak ubóstwo energetyczne, oraz gospodarcze i polityczne – zwiększając bezpieczeństwo energetyczne i uniezależniając gospodarkę od importu paliw kopalnych.
Ponadto:
- obniżymy rachunki za ogrzewanie i prąd
- poprawimy jakość powietrza likwidując tzw niską emisję z budynków
- zwiększymy komfort życia w budynkach, co przełoży się na poprawę zdrowia ich mieszkańców
Wdrożenie dyrektywy przełoży się także na powstanie tysięcy miejsc pracy, rozwój nowych umiejętności u pracowników i wzrost innowacyjności.
Ogromna praca przed rządami państw członkowskich nad wdrożeniem programu modernizacji energetycznej budynków, ale w końcu jest szansa na to, że zamiast przepalać setki milionów złotych w dopłatach do paliw kopalnych zaczniemy stopniowo, ale trwale rozwiązywać strukturalne problemy związane ze złą kondycją większości budynków w Polsce i wysokimi kosztami ich utrzymania.
Cieszymy się, że będziemy mogli wspomagać polski rząd pracy implementacyjnej w ramach międzynarodowego projektu epbd.wise finansowanego ze środków LIFE, w którym bierzemy udział.
Nowe narzędzia wsparcia i dedykowane środki z funduszy unijnych na finansowanie renowacji budynków są szansą, której nie możemy zaprzepaścić.
Więcej informacji w poprzednim wpisie o przegłosowaniu rewizji EPBD przez Parlament Europejski.
niższe rachunki za ogrzewanie i prąd
lepsze powietrze
wyższy komfort mieszkańców